19.6.2018, Salı
Sesi Kapat
[ 8.3.2010 ]
Web sitemiz yayında...
Gazi Sorgula
E-Bülten Kayıt
  Ekle  Çıkar
Ana Sayfa / Alt Menü
Geri
  Gazi Hakları


DEVLETçE GAZİLERE TANINAN HAK VE MENFAATLER


1. Şeref aylığı.


2. ücretsiz sağlık hizmeti.


3. Derneğimize üye olan, Gazilerimize ve gazilerimizin bakmakla yükümlü oldukları 1. derece yakınlarının; Türkiye Kızılay Derneğine ait hastahane ve tıp merkezlerinde muayeneden, görüntüleme, laboratuar ve nükleer tıp gibi hizmetlerinden fark ücreti vermeden yararlanmaları. Askerlik Şubesinden sağlık karnesi olanlar sağlık ocağından veya devlet hastanesinden sevk alacaklardır.


4. Devlet Demiryolları ve Denizyolları iç hat seferlerinden ve Belediye vasıtalarından (kendisi ve eşi) ücretsiz seyahat etmek.


5.  Meskenlerde tüketilen elektrik ve su ücretinde indirim (elektrikte  %40, suda enaz % 50 indirim) 


6.  Gazi çocuklarının Devlet Yurtlarından ücretsiz istifadesi.


7.  Askeri Hastane misafirhanelerinden yararlanmak.


8.  Devlet törenlerinde protokole alınma.


9. Vefat eden Muharip Gazi için bir manga asker ile D Tipi Askeri Cenaze Töreni düzenlenmesi ve Mezarlığı olan yerlerde ücretsiz mezar ve üst yapı temini.


10. Kullanımı  Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait tesislerdeki Spor müsabakaları, Devlet Müzeleri ve Devlet Tiyatrolarına ücretsiz giriş,


11. Gazinin ölümü halinde bu hak ve menfaatler sadece eşine intikal eder,


12. Başkent üniversitesi Hastanelerinden %50 (KDV Hariç) indirimden istifade etmek. (Gazinin kendisi, eşi ve çocukları) Başkent üniversitesi Hastanelerinden  istifade edecek Gaziler için derneğimize üye olma koşulu aranmaktadır.


13. Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu´ndan Burs almak isteyen Gazi çocukları; beyanlarına uygun belgeleri süreleri içerisinde göndermeleri halinde, 1008 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutularak, öncelikli olarak işlemleri yapılmaktadır. 1008 Puana göre, Gazi çocuklarının Burs almaları kesin görülmektedir.


14. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKI) Türkiye genelinde yaptırılan ve satışa sunulan konutlar için başvuru sayısına göre Gazilere kontenjan ayrılmakta ve gerek görüldüğü taktirde kura ile hak sahipleri belirlenmektedir.


15. Gazilerimiz, Başbakanlık genelgesi (2006/16) gereğince; eşleri, anne ve babaları ile çocukları kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerden, bu kurum ve kuruluşların kendi personeline uyguladığı ücret tarifesine göre yararlandırılmıştır.


16. 2007/45 numaralı genelge ile; ilköğretim kurumlarına kaydedilecek veya okullar arası nakledilecek Gazi çocuklarına, talepleri halinde istedikleri okullarda eğitim ve öğrenim görebilme hakkı .


17. Yüksek öğrenimde okuyan Muharip Gazi çocuklarına eğitim katkı payı (eğitim harcı) muafiyeti.Copyright © 2010 Gaziantep Muharip Gaziler Derneği

Kurtuluş Mh. Ocak Sk. No:2     GAZİANTEP

Tel : 0 (342) 231 56 19    Faks : 0 (342) 232 03 87

bilgi@gaziantepmuharipgaziler.org